Всі вже знають, що рулонні штори можуть бути в коробі з направляючими (закритого типу) і без короба (відкритого типу). І часто вибір системи зводиться до відповіді на одне питання – замовити крутіші чи простіші ролети? Але не все так просто, кваліфікований замірник повинен задати значно більше питань.
Що може поламатись?
По-перше, варто знати які поломки можуть виникнути в майбутньому. Для штор відкритого типу з фіксаторами найчастіше ламаються вушка у нижній планці, через які проходить леска. При необережному поводженні (сильні різкі ривки штори) або при ударі по нижній планці, ця тонка пластмаска може не витримати і тріснути. Особливо, якщо штори уже досить старі.
У ролетах закритого типу швидкому різкому підніманні нижня планка може підстрибнути і застрягнути в коробі. Тому піднімати штору завжди треба плавно, а от опускати можна менш обережно. Але так, щоб не зірвати стопор на цепочці, звичайно. Це стосується всіх систем.
Наскільки буде відкриватись вікно?
Так як штора виступає за профіль вікна, при відкриванні вона буде впиратись у відкос. Вікно відкриється найбільше при закритій системі уні плоскі, відкрита система буде заважати трішки більше, закрита уні п-подібні – ще більше.
А якщо конденсат?
То тканина в уні плоскі може прилипнути до скла. І штора просто не зможе піднятися. На такі вікна краще ставити відкриту систему міні або закриту уні п-подібні. Особливо це стосується ролетів день-ніч, які за рахунок більшої товщини будуть витирати конденсат і бруд зі скла.
Наскільки буде закривати світло?
В закритій системі уні плоскі між нижньою планкою і штапіком в 99% випадків буде щілина 1-3 мм. Розмір щілини залежить від форми штапіка, а також від простої випадковості. Нижнє положення штори регулюється стопором, який встановлюється на цепочку управління. А відстань між бульками цепочки біля 3 мм. А якщо поставити стопор занадто низько, нижня планка буде лягати на штапік, а тканина гнутись і торкатись скла.
Зрозуміло, що у відкритій системі міні з щільною тканиною по периметру буде просвічуватись ореол. Для максимального затемнення найкраще підходить закрита система уні п-подібні.
Якщо вікно встановлено не по рівню?
Тоді планка в закритій системі уні плоскі може бути розміщена косо або відносно штапіка знизу, або відносно короба зверху. При монтажі це регулюється і буває, що доводиться вибирати (низ важливіший), або робити середній варіант. У відкритій системі це мало помітно, в уні п-подібні низ також мало помітний, верхнє положення планки видно відносно короба.
Якщо штапік не стандартний?
Для відкритої системи штапік не має значення. Для уні п-подібні треба дивитись на місці куди клеїти направляючі, там є варіанти – на штапік чи за штапік. А от уні плоскі вибаглива стосовно форми, ширини і глибини штапіка. Має бути площина для поклейки направляючих, ширина повинна забезпечити перекривання тканини, а глибина – вільний рух нижньої планки.
А якщо протяг?
Напевно, штору відкритого типу буде шарпати, а в закритій - все ок. А от і ні! Якщо сильний протяг (наприклад, на високих поверхах), в системі уні плоскі штора може вискакувати з направляючих. І доведеться давати додатковий вантаж в нижню планку, переклеювати направляючі ближче в середину (якщо штапік дозволяє) або міняти направляючі на ширші. І все одно це не гарантує нормальної роботи штори.
Тому краще замовити уні п-подібні. Якщо цей варіант занадто дорогий, можна навіть відкриту систему міні з п-подібними направляючими.
А якщо діти?
Занадто активні дослідники штор можуть рвати леску у відкритій системі міні. Можна навіть розглянути варіант доставити фіксатори в майбутньому, коли у них зникне бажання деструктивної діяльності.